Rozporządzenie Biskupa Diecezjalnego w sprawie Triduum Paschalnego
Wielki Czwartek –
Msza Wieczerzy Pańskiej (9 kwietnia) 1. Wyjątkowo w tym dniu, gdy nie ma możliwości koncelebracji, udziela się wszystkim księżom zezwolenia na odprawienie Mszy św. bez udziału ludu w kościele czy kaplicy, a jeśli to będzie niemożliwe – w innym odpowiednim miejscu. 2. W kościele nie przygotowuje się ołtarza adoracji, czyli tzw. ciemnicy. 3. Podczas Mszy św. omija się obrzęd obmycia nóg. 4. Po komunii Najświętszy Sakrament umieszcza się w tabernakulum, tak jak czyni się to zwykle w ciągu roku w czasie Mszy św. 5. Po puryfikacji naczyń, ostatnim obrzędem jest odmówienie modlitwy po komunii. 6. Nie udziela się błogosławieństwa; po oddaniu czci ołtarzowi, powraca się do zakrystii. 7. Po zakończeniu celebracji ołtarz należy obnażyć.
8. Zaleca się, aby w wyznaczonych godzinach umożliwić wiernym indywidualną modlitwę w kościele; powinno być wówczas czynne tylko jedno wejście do kościoła, a w świątyni nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób.
Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej (10 kwietnia)
1. Zaleca się, aby w wyznaczonych godzinach umożliwić wiernym indywidualną modlitwę w kościele; powinno być wówczas czynne tylko jedno wejście do kościoła i w świątyni nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób. 2. W kościele należy zrezygnować z budowy Grobu Pańskiego. 3. Podczas liturgii w modlitwie powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją epidemii (tekst modlitwy w załączniku). 4. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa. 5. Pozostali uczestnicy liturgii cześć Krzyżowi oddają przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. 6. Na zakończenie liturgii po komunii puszkę z Najświętszym Sakramentem umieszcza się w tabernakulum. 7. Po skończonych obrzędach obnaża się ołtarz, pozostaje jednak Krzyż i cztery świeczniki do adoracji; zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.
8. Zaleca się, aby po liturgii w kościele umożliwić wiernym indywidualną modlitwę; powinno być wówczas czynne tylko jedno wejście i w świątyni nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób. 9. Tegoroczna zbiórka na Ziemię Świętą przełożona została przez Kongregację ds. Kościołów Wschodnich na niedzielę 13 września 2020 r.
Wielka Sobota (11 kwietnia)
1. Zaleca się, aby w wyznaczonych godzinach umożliwić wiernym indywidualną modlitwę w kościele; powinno być wówczas czynne tylko jedno wejście do kościoła i w świątyni nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób.
2. W parafiach nie wolno organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny; w tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej; przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba; tekst Niedziela Zmartwychwstania – Śniadanie wielkanocne w rodzinie znajduje się w załącznik
Niedziela Wielkanocna – Wigilia Paschalna w Wielką Noc (11 kwietnia)
1. Wigilię Paschalną należy rozpocząć najwcześniej o godz. 20.30 zwykłym wyjściem z zakrystii.
2. Na początku pomija się rozpalenie ogniska; zamiast tego zapala się świecę inną niż paschał.
3. Liturgię rozpoczyna się przy wyjściu z zakrystii lub w prezbiterium od odmówienia przewidzianych modlitw przy paschale jak zwykle.
4. Następnie należy zapalić paschał, jeden raz zaśpiewać słowa: „Światło Chrystusa”, zapalić wszystkie światła w kościele i wygłosić Orędzie Wielkanocne.
5. Nie należy zmniejszać liczby czytań przewidzianych przez lekcjonarz.
6. W czasie liturgii chrzcielnej pomija się poświęcenie wody i pokropienie wiernych, a odnawia się tylko przyrzeczenia chrzcielne.
7. Odmawia się modlitwę wiernych.
8. Nie udziela się komunii pod dwiema postaciami.
9. Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie urządza się procesji rezurekcyjnej.
10. Po liturgii śpiewa się wielkanocną antyfonę do Najświętszej Maryi Panny (Regina coeli), następnie zaleca się dodać suplikacje; podobnie czyni się przez cały okres wielkanocny.
Niedziela Wielkanocna – Msze św. w dzień (12 kwietnia)
Jeśli nie zmieni się dotychczasowy stan rzeczy, Msze św. należy odprawiać według ustalonego porządku z zachowaniem aktualnych rozporządzeń na czas stanu epidemii.