Liturgia Męki Pańskiej
Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się w ciszy, kiedy to ksiądz leżał krzyżem przed ołtarzem. Następnie odczytane było proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków oraz opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół polecał Bogu siebie i cały świat, co w obecnej sytuacji ma swoją głęboką wymowę.
Po Liturgii Słowa nastąpiła adoracja Krzyża. Ksiądz z tyłu kościoła wniósł zasłonięty fioletową tkaniną Krzyż, który stopniowo odsłaniał i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, a wierni odpowiadali „Pójdźmy z pokłonem”. Następnie kapłani, służba liturgiczna i wierni adorowali Krzyż poprzez ucałowanie.
Ostatnią częścią Liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa, został umieszczony przy Grobie. W Wawrowie po Liturgii wartę przy Grobie Pańskim objęli Strażacy z naszej OSP i ministranci.
Grób Jezusa będziemy mogli adorować przez całą sobotę aż do Liturgii Wigilii Paschalnej.
Poniżej zdjęcia z Liturgii Męki Pańskiej w Czechowie i Grób Pański z Wawrowa.