Krystianowy codziennik „ Przyjście Pana jest pewne! ” 11.06.2017
Czytanie z Księgi proroka Ozeasza
Dołóżmy starań, aby poznać Pana; Jego przyjście jest pewne jak świt poranka, jak wczesny deszcz przychodzi On do nas i jak deszcz późny, co nasyca ziemię.
Cóż ci mogę uczynić, Efraimie, co pocznę z tobą, Judo? Miłość wasza podobna do chmur na świtaniu albo do rosy, która prędko znika. Dlatego ciosałem ich przez proroków, słowami ust mych zabijałem,
a Prawo moje zabłysło jak światło. Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY Ps 50,1 i 8.12–13.14–15
Refren: Boże zbawienie ukażę uczciwym.
Przemówił Pan, Bóg nad bogami,*
i wezwał ziemię od wschodu do zachodu słońca.
„Nie oskarżam cię za twe ofiary,*
bo twoje całopalenia zawsze są przede Mną.
R.:
Gdybym był głodny, nie mówiłbym ci o tym,*
bo do Mnie świat należy i wszystko, co go napełnia.
Czy będę jadł mięso cielców *
albo pił krew kozłów?
R.:
Bogu składaj ofiarę dziękczynną,*
spełnij swoje śluby wobec Najwyższego.
I wzywaj Mnie w dniu utrapienia,*
uwolnię ciebie, a ty Mnie uwielbisz”.
R.:
- niedziela zwykła ROK A
DRUGIE CZYTANIE Rz 4,18–25Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia:
Abraham wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów zgodnie z tym, co było powiedziane: „Takie będzie twoje potomstwo.” I nie zachwiał się w wierze, choć stwierdził, że ciało jego jest obumarłe – miał już prawie sto lat – i że obumarłe jest łono Sary. I nie okazał wahania ani niedowierzania co do obietnicy Bożej, ale się wzmocnił w wierze. Oddał przez to chwałę Bogu i był przekonany, że mocen jest On również wypełnić, co obiecał. Dlatego też poczytano mu to jako sprawiedliwość. A to, że poczytano mu, zostało napisane nie ze względu na niego samego, ale i ze względu na nas, jako że będzie poczytane i nam, którzy wierzymy w Tego, co wskrzesił z martwych Jezusa, Pana naszego. On to został wydany za nasze grzechy i wskrzeszony z martwych dla naszego usprawiedliwienia.
Oto słowo Boże.
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Mt 9,12b.13b
Alleluja, alleluja, alleluja
Nie potrzebują lekarza zdrowi,
lecz ci, którzy się źle mają.
Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych,
ale grzeszników.
Alleluja, alleluja, alleluja
EWANGELIA Mt 9, 9–13
+ Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
Jezus wychodząc z Kafarnaum, ujrzał człowieka siedzącego w komorze celnej, imieniem Mateusz, i rzekł do niego: „Pójdź za Mną.” On wstał i poszedł za Nim. Gdy Jezus siedział w domu za stołem, przyszło wielu celników i grzeszników, i siedzieli wraz z Jezusem i Jego uczniami. Widząc to, faryzeusze mówili do Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?”.
On, usłyszawszy to, rzekł:
„Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Idźcie i starajcie się zrozumieć, co znaczy: »Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary.« Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników.”
Oto słowo Pańskie.
Przyjście Pana jest pewne!
Więc:
„Dołóżmy starań, aby poznać Pana.”
Pierwszą cechą Boga jest miłość i Bóg sam przedstawia w pierwszym czytaniu Jego najgłębsze pragnienie serca: „Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń.”
Nie chodzi więc o wykonywanie uczynków sakralnych (bo tym była ofiara krwawa w tamtym czasie), lecz o poznanie Boga i zakochanie się w Nim. Prawo Boże pokazywało na troskę Boga o człowieka, lecz ilu zobaczyło jego światło?
Drugą cechą Boga jest miłosierdzie.
„Starajcie się zrozumieć, co znaczy: »Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary.« Bo nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników.” Miłosierdzie okazywane przez Boga każdemu, kto jest w stanie je przyjąć. Jak Mateuszowi. Człowiek grzeszny odrzucony przez wielu pobożnych ludzi ze względu na swój jawny grzech, szuka Boga na własną rękę i nie może Go znaleźć. Człowiek wtedy z tak zranionym sercem wykonuje czyny miłosierdzia wobec innych, a to staje się dla niego ratunkiem.
Trzecią cechą Boga jest sprawiedliwość. Sprawiedliwy to znaczy ten, co ufa Słowu Bożemu . Bóg jest sprawiedliwy, bo sam wypełnia wszystko, co zapowiedział. Tę właśnie cechę tłumaczy Paweł na przykładzie Abrahama, który uwierzył Bogu pomimo, że nie miał do tego żadnych racjonalnych podstaw. Co więcej utrzymał w sobie wiarę w obietnicę Boga przez 19 lat! „Oddał przez to chwałę Bogu i był przekonany, że mocen jest On również wypełnić, co obiecał. Dlatego też poczytano mu to jako sprawiedliwość.”
Jednak dla mnie te zdania, które następuje zaraz potem jest naprawdę wspaniałe:
„A to, że poczytano mu, zostało napisane nie ze względu na niego samego, ale i ze względu na nas, jako że będzie poczytane i nam, którzy wierzymy w Tego, co wskrzesił z martwych Jezusa, Pana naszego. On to został wydany za nasze grzechy i wskrzeszony z martwych dla naszego usprawiedliwienia.”
Sens tego jest taki: wierzymy w Boga, który jest dawcą życia, a to życie zostało nam dane bezwarunkowo przez wiarę w Jezusa Chrystusa, Sprawiedliwego, który z miłości do nas przyszedł, aby oddać życie za nasze grzechy, aby każdy, kto choćby zgrzeszył mógł żyć dzięki miłosierdziu Bożemu. Jezus Chrystus sam okazał się sprawiedliwy za nas, bo wykonał wszystko, aby stać się sprawcą zbawienia dla nas.
Amen.