Krystianowy codziennik „Przyjęcie do ludu Bożego. ” 20.08.2017
Czytanie z Księgi proroka Izajasza. Iz. 56, 1. 6-7
Tak mówi Pan: „Zachowujcie prawo i przestrzegajcie sprawiedliwości, bo moje zbawienie już wnet nadejdzie i moja sprawiedliwość ma się objawić. Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i ażeby miłować imię Pana i zostać Jego sługami, wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno mojego przymierza, przyprowadzę na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy. Całopalenia ich oraz ofiary będą przyjęte na moim ołtarzu, bo dom mój będzie nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów”.
Oto słowo Boże.
ROK A – PSALM RESPONSORYJNY Ps. 67, 2-3. 5 i 8
Refren: Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże.
Niech Bóg się zmiłuje nad nami i nam błogosławi,*
niech nam ukaże pogodne oblicze.
Aby na ziemi znano Jego drogę,*
Jego zbawienie wśród wszystkich narodów.
R.:
Niech się narody cieszą i weselą,+
bo rządzisz ludami sprawiedliwie *
i kierujesz narodami na ziemi.
Niech nam Bóg błogosławi,*
niech się Go boją wszystkie krańce ziemi.
R.:
ROK A – DRUGIE CZYTANIE Rz. 11, 13-15. 29-32
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian.
Bracia:
Do was, pogan, mówię: „Będąc apostołem pogan, przez cały czas chlubię się posługiwaniem swoim
w tej nadziei, że może pobudzę do współzawodnictwa swoich rodaków i przynajmniej niektórych z nich doprowadzę do zbawienia. Bo jeżeli ich odrzucenie przyniosło światu pojednanie, to czymże będzie ich przyjęcie, jeżeli nie powstaniem ze śmierci do życia?
Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne. Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami w czasie obecnym mogli dostąpić miłosierdzia. Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie”.
Oto słowo Boże.
ROK A – ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Mt. 4, 23
Alleluja, alleluja, alleluja
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.
Alleluja, alleluja, alleluja
EWANGELIA Mt. 15, 21-28
+ Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus podążył w strony Tyru i Sydonu. A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych okolic, wołała: „Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha”. Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem.
Na to zbliżyli się do Niego uczniowie i prosili: „Odpraw ją, bo krzyczy za nami”.
Lecz On odpowiedział:
„Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela”.
A ona przyszła, upadła przed Nim i prosiła: „Panie, dopomóż mi”.
On jednak odparł: „Niedobrze jest zabrać chleb dzieciom i rzucić psom”.
A ona odrzekła: „Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą z okruszyn, które spadają ze stołu ich panów”.
Wtedy Jezus jej odpowiedział:
„O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz”. Od tej chwili jej córka została uzdrowiona.
Oto słowo Pańskie.
Przyjęcie do ludu Bożego.
Przyjęcie do ludu Bożego odbywa się z wyboru przyjmowanego. Człowiek wybiera Boga. Pokazuje to pierwsze czytanie w słowach: „Zachowujcie prawo i przestrzegajcie sprawiedliwości, bo moje zbawienie już wnet nadejdzie i moja sprawiedliwość ma się objawić. Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i ażeby miłować imię Pana i zostać Jego sługami, wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno mojego przymierza, przyprowadzę na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy. Całopalenia ich oraz ofiary będą przyjęte na moim ołtarzu, bo dom mój będzie nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów”. Słowa te skierowane do Izraelitów, ludu Bożego. Jednak w dalszej kolejności do cudzoziemców – tych, którzy nie znają Boga. Pojawia się we mnie pytanie dlaczego obcy miałby służyć Bogu nieznanemu? Co przekonuje człowieka obcej kultury do poszukiwania relacji z Bogiem? Pierwsze zdanie w przypadku wypełnienia Prawa i przestrzegania sprawiedliwości będzie skutkować w życiu Izraela błogosławieństwem. W ten sposób Bóg chce, aby wszyscy ludzie wrócili do poznania jedynego Boga. Niestety, że konieczne było posłanie Mesjasza, bo Izrael zapomniał, co miał czynić. W Ewangelii widzimy więc, co mogło pociągnąć poganina do Jedynego prawdziwego Boga. Moc Boża. Kobieta kananejska przychodzi do Jezus a tylko z jedną prośbą: „Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko dręczona przez złego ducha”. Kobieta ta więc rozpoznała w Jezusie Mesjasza. Musiał więc już posiąść jakąś wiedzę, o wierze Izraela. Tytułując więc Jezusa Synem Dawida, przyznaje się, że uwierzyła w Niego jako Mesjasza również ona. Jednak to, że nazywa Jezusa Panem oznacza, że uznaje w Nim Boga. Boga Izraela. Ona dokładnie rozumie o czym mówi Pan do niej, kiedy mówi o tym, że nie dobrze jest by psy jadły zamiast dzieci. Wie, że to porównanie nie jest bez znaczenia. Ona poznała Izraela i rozumie, że życie może być: „bios” jako życie biologiczne, którym żyjemy i „zoe”, oznaczające boskie życie, które otrzymujemy od Ducha Świętego. To duchowe życie staje się i naszym udziałem w duszy i ciele, kiedy udziela nam Bóg. Bez tego życia Bożego wyraźnie nie różnimy się od zwierząt walcząc tylko o potrzeby ciała. On wyraźnie się nie obraża, wie, że jeszcze nie wybrała służby jedynemu Bogu, lecz zachowuje wiarę. Ta wiara połączona z ogromną pokorą i byciem w prawdzie powoduje, że jej prośba jest wysłuchana. Nawet Pan jest pod wrażeniem: „O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz”. Jednak kluczowe zdanie dla czytań dnia jest na końcu: „Od tej chwili jej córka została uzdrowiona.” To jest drugi powód dla, którego poganie przystępują do Boga Żywego, z gotowością, aby Mu służyć. Znaki i cuda. Pan Jezus mówił: „Jeżeli znaków i cudów nie zobaczycie, nie uwierzycie” (J 4,48)
Tak właśnie głosił Paweł Apostoł, o czym sam pisze do Koryntian: „I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.” 2Kor 2,3-5 Więc z tego powodu pojawiła się pierwsza gmina w Rzymie. Jednak nie ma wątpliwości, że od początku Bóg prowadzi dzieło zbawcze tak, aby wszyscy mogli dostąpić miłosierdzia. „Podobnie bowiem jak wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, tak i oni stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam miłosierdzia, aby i sami w czasie obecnym mogli dostąpić miłosierdzia. Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie”. I zapowiedział to już w pierwszym czytaniu, gdy powiedział, że chce, aby dom Jego był nazwany domem modlitwy dla wszystkich narodów. WSZYSTKICH NARODÓW! A ponieważ: „ … dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne.” To naprawdę mamy za co uwielbiać Pana: „Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże.”
Niech Bóg się zmiłuje nad nami i nam błogosławi,*
niech nam ukaże pogodne oblicze.
Aby na ziemi znano Jego drogę,*
Jego zbawienie wśród wszystkich narodów.
Niech się narody cieszą i weselą, bo rządzisz ludami sprawiedliwie *
i kierujesz narodami na ziemi.
Niech nam Bóg błogosławi,*
niech się Go boją wszystkie krańce ziemi.
Amen.