Krystianowy codziennik „Na czym właściwie polega grzech?” 30.03.2017
PIERWSZE CZYTANIE Wj. 32, 7-14
Czytanie z Księgi Wyjścia.
Pan rzekł do Mojżesza: „Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulany z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: «Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej»”. I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: „Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. Zostaw Mnie przeto w spokoju, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem”.
Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Boga swego, Pana, i mówić: „Dlaczego, Panie, płonie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej wielką mocą i silną ręką? Czemu to mają mówić Egipcjanie: «W złym zamiarze wyprowadził ich, chcąc ich wygubić w górach i wygładzić z powierzchni ziemi». Odwróć zapalczywość Twego gniewu i zaniechaj zła, jakie chcesz zesłać na Twój lud. Wspomnij na Abrahama, Izaaka i Izraela, Twoje sługi, którym przysiągłeś na samego siebie, mówiąc do nich: «Uczynię potomstwo wasze tak liczne jak gwiazdy niebieskie, i całą ziemię, o której mówiłem, dam waszym potomkom, i posiądą ją na wieki»”.
Wówczas to Pan zaniechał zła, jakie zamierzał zesłać na swój lud.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY Ps. 106, 19-20. 21-22. 23
Refren: Przebacz, o Panie, swojemu ludowi.
U stóp Horebu zrobili cielca *
i pokłon oddawali bożkowi odlanemu ze złota.
I zamienili swą chwałę *
na podobiznę cielca jedzącego siano.
R.:
Zapomnieli Boga, który ich ocalił,*
który wielkich rzeczy dokonał w Egipcie,
rzeczy przedziwnych w krainie Chama,*
zdumiewających nad Morzem Czerwonym.
R.:
Postanowił ich zatem wytracić,*
gdyby nie Mojżesz, Jego wybraniec;
on wstawił się do Niego,*
aby odwrócił swój gniew, by ich nie niszczył.
R.:
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Ez 18, 31
Chwała Tobie, Słowo Boże
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i utwórzcie sobie nowe serca i nowego ducha.
Chwała Tobie, Słowo Boże
EWANGELIA J. 5, 31-47
+ Słowa Ewangelii według świętego Jana.
Jezus powiedział do Żydów:
„Gdybym Ja wydawał świadectwo o sobie samym, sąd mój nie byłby prawdziwy. Jest przecież ktoś inny, kto wydaje sąd o Mnie; a wiem, że sąd, który o Mnie wydaje, jest prawdziwy.
Wysłaliście poselstwo do Jana i on dał świadectwo prawdzie. Ja nie zważam na świadectwo człowieka, ale mówię to, abyście byli zbawieni. On był lampą, co płonie i świeci, wy zaś chcieliście radować się krótki czas jego światłem.
Ja mam świadectwo większe od Janowego. Są to dzieła, które Ojciec dał Mi do wykonania; dzieła, które czynię, świadczą o Mnie, że Ojciec Mnie posłał. Ojciec, który Mnie posłał, On dał o Mnie świadectwo. Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza; nie macie także słowa Jego, trwającego w was, bo wyście nie uwierzyli w Tego, którego On posłał.
Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo. A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie.
Nie odbieram chwały od ludzi, ale wiem o was, że nie macie w sobie miłości Boga. Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył kto inny we własnym imieniu, to byście go przyjęli. Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?
Nie mniemajcie jednak, że to Ja was oskarżę przed Ojcem. Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję. Gdybyście jednak uwierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie uwierzyli. O Mnie bowiem on pisał. Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakże moim słowom będziecie wierzyli?”
Oto słowo Pańskie.
Na czym właściwie polega grzech?
Pan rzekł do Mojżesza: „Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulany z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: «Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej»”. I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: „Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku.”
Co jest złego w tym cielcu…?
Można powiedzieć, że ludzie potrzebują sobie zwizualizować Boga. A, że ten lud wyszedł z Egiptu to tam miał tylko widział tylko bogów o cechach zwierzęcych. Więc … zrobili to co znali.
To jest sam początek od wyjścia z niewoli Egipskiej, dopiero, co otrzymali przykazania i zawarli przymierze z Panem pod Synajem i otrzymali przykazanie i pouczenia. A najważniejsze brzmiało: „Teraz jeśli pilnie słuchać będziecie głosu mego i strzec mojego przymierza, będziecie szczególną moją własnością pośród wszystkich narodów, gdyż do Mnie należy cała ziemia.”
Słuchanie Boga to jedyne przykazanie. Problemem natomiast dla większości są oczy i ich pożądliwość. Ludzie wracają do swoich zwyczajów i postępowania bardzo szybko. Jednym wyjściem z własnych i społecznych, czy religijnych przyzwyczajeń jest posłuszeństwo Bogu i szukanie Jego samego, Jego głosu, Jego pouczeń, Jego prowadzenia. Istota grzechu polega na tym, że wolimy wierzyć własnym oczom, opiniom innych, ulegać pożądliwościom oczu odwrócić się od Boga i Jego Słowa na rzecz własnych lub obcych praktyk, które mogą i najczęściej są kłamliwe. Wszystko, co jest oparte na kłamstwie pochodzi od złego.
Doskonale to widać w Ewangelii. Ludzie chodzili chrzcić się do Jana. On odpowiadał schematowi proroka, co do wyglądu i zachowania. Więc przychodzili patrzeć, niektórzy słuchali, część się nawracała. Taki religijny folklor zobaczyć proroka. Więc wiedzieli bo Bóg jest z nami, bo jest prorok pośród nas. Widzimy go. Bardzo to dokładnie odpowiada temu co mówili ludzie do Aarona, zanim utworzyli cielca – „A gdy lud widział, że Mojżesz opóźniał swój powrót z góry, zebrał się przed Aaronem i powiedział do niego: „Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej”. Musieli widzieć! Człowiek szuka widocznych znaków, a ma się nauczyć słuchać Boga i odczytywać jak On Sam działa i jak Bóg chce działać przez nas. Przeze mnie i ciebie. Człowiek bez tego jest zupełnie ślepy – „Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza; nie macie także słowa Jego, trwającego w was, bo wyście nie uwierzyli w Tego, którego On posłał.”
Jak bardzo my potrzebujemy, obrazków rytuałów, aby poczuć się lepiej… religijnie się spełnić…, a że to nie jest prawdziwa relacja z Bogiem, to …
… trudno ważne, że inni uważają mnie za religijnego człowieka. Przecież widzą – Nie?
„Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?”
Pan Jezus natomiast mówi tak: „Nie odbieram chwały od ludzi, ale wiem o was, że nie macie w sobie miłości Boga.” A w 17 rozdziale Jana tłumaczy czym jest prawdziwa chwała: „Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. 5 A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał.”
I jeszcze psalm tłumaczy to tak: „I zamienili swą chwałę *
na podobiznę cielca jedzącego siano.
Zapomnieli Boga, który ich ocalił,*
który wielkich rzeczy dokonał w Egipcie,
rzeczy przedziwnych w krainie Chama,*
zdumiewających nad Morzem Czerwonym.”
Chwałą człowieka jest sam Bóg i relacja z Bogiem. Nic nie jest w stanie tak wywyższyć człowieka i dodać chwały człowiekowi, jak zaszczyt bycia z Bogiem, przebywania w Jego obecności, poruszania się w Jego mocy i pokoju. Mojżesz jest tym kim jest, bo znał Boga i z Nim przebywał. Tak samo Abraham, Izaak, Jakub – Izrael. To spotkanie z Bogiem wywyższa człowieka, jak nic na świecie! Aby Boga spotkać, trzeba nauczyć się najpierw Go słuchać i Jemu ufać. Istotą grzechu jest bowiem nieposłuszeństwo.
„Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i utwórzcie sobie nowe serca i nowego ducha.”
Do czego prowadzi mnie to słuchanie Pan Boga … – to jest takie pukanie, ciche i jednoznaczne – Hej, hej obudź się, to wszystko, co tu się wydaje ważne jest niczym… Nie pochodzicie stąd – Wasza Ojczyzna jest w Niebie.
Amen.