JUBILEUSZ 25 LECIA PARAFII P.W. ŚW. JÓZEFA RZEMIEŚLNIKA W WAWROWIE
Obchody 25-lecia powstania naszej parafii odbyły się w sobotę 16 listopada 2024r. Rozpoczęliśmy mszą św. o godz. 16 w kościele w Wawrowie, a następnie przeszliśmy do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wawrowie, gdzie przekazane zostały podziękowania, wspomnienia i część artystyczna, w której wystąpił Chór Santoccy Grodzianie, młodzież ze szkoły w Lipkach Wielkich oraz zespół Nowonarodzeni.
Poniżej zamieszczamy tekst, którym przedstawicielka parafian Renata Lorenc przywitała w kościele Biskupa Adriana Puta, który przewodniczył Eucharystii, a dalej kila zdjęć z uroczystości.
Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w zakładce Galeria JUBILEUSZ 25 LECIA PARAFII
„Ekscelencjo, Księże Biskupie,
W imieniu wszystkich parafian serdecznie witamy Cię w naszej wspólnocie parafialnej. Przyjmujemy Cię jako świadka Chrystusa, naszego duszpasterza i następcę apostołów. To właśnie w tym kościele oraz wokół niego pogłębia się i umacnia życie naszych parafian, którzy czerpią siłę do życia, posilając się chlebem eucharystycznym. Twoja wizyta jest nieprzypadkowa związana jest z Jubileuszem 25-lecia powstania wawrowskiej parafii.
W dniu 22 listopada 1999 roku, ówczesny biskup Adam Dyczkowski dekretem erygował samodzielną parafię w Wawrowie pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika. Stworzenie przed 25 laty samodzielnej parafii sprawiło, że księża, powołani do pełnienia funkcji proboszcza, stali się jednocześnie mieszkańcami Wawrowa czyli jednymi z nas . Dziękujemy za wszystkich proboszczów, którzy służyli naszej wspólnocie: Każdy z nich miał przed sobą wyzwanie, które wymagało nie tylko umiejętności duszpasterskich, ale także zdolności do adaptacji w zmieniających się warunkach
- Pierwszym proboszczem nowoutworzonej parafii był ksiądz Andrzej Lubański – proboszcz PIONIER, najmłodszy proboszcz w diecezji, znany ze swojej otwartości na potrzeby parafian i całej lokalnej społeczności. Jego serce pełne empatii oraz głowa pełna pomysłów przyczyniły się do rozwoju parafii. Jego wkład w życie wspólnoty pozostaje niezatarty. To on jako pierwszy stał się jednym z nas.
- Następnym proboszczem był ksiądz kanonik Waldemar Sołtysiak – był proboszczem – plastrem na sączącą się ranę po odejściu poprzednika, przejął on obowiązki po księdzu Andrzeju, niosąc pocieszenie i wsparcie po trudnych chwilach związanych z jego odejściem. Początki jego posługi nie należały do łatwych, z czasem jednak parafianie obdarzyli go wielkim szacunkiem i przyjęli jako swojego.
- Władysław Tasior,- proboszcz „Budowniczy” – sprostał on wymaganiom swojej posługi kapłańskiej, ale również osiągnął to, co do tej pory wydawało się niemożliwe – potrafił zmobilizować nas wszystkich oraz stanął na wysokości jakże wymagającego zadania stawiając dom parafialny, który służy nam do dzisiaj. Jego wizja i determinacja przyczyniły się do rozwoju parafii oraz komfortu jej mieszkańców.
- Stanisław Szura to proboszcz, który najkrócej sprawował posługę w naszej parafii, zostawił po sobie ślad w postaci figury Jezusa Miłosiernego, który nam o nim przypomina .
- Obecny proboszcz, ksiądz kanonik Andrzej Kołodziejczyk. Jest dla nas przewodnikiem, posiadającym niezwykły dar jednoczenia ludzi wokół wspólnego celu. To nie tylko wspaniały ksiądz, ale przede wszystkim niesamowity człowiek, Jego życie i postawa są doskonałym przykładem prawdziwego powołania. Jest on otwarty na potrzeby ludzi, a dom parafialny dzięki niemu stał się miejscem, w którym każdy człowiek znajdzie dobrą radę, kubek kawy, a czasami tylko obecność. Na początku swojej posługi obiecał stworzyć w Wawrowie Wspólnotę – wspólnot – i nie zawiódł nas. Ksiądz Andrzej to także Odkrywca – w trakcie swojego posłannictwa odkrył freski z XIV wieku, co sprawiło, że nasza historyczna świątynia umocniła swój status obiektu historycznego, wpisując się w bogate kulturowe dziedzictwo santockiej ziemi.
Nie sposób pominąć postaci duchownych, którzy pomagali proboszczom oraz głosili nam słowo Boże przez te wszystkie lata, a są nimi:
Ksiądz Rektor Henryk Dworak
Ksiądz Ireneusz Semko
Ksiądz Jan Szulc
Ksiądz Piotr Krysztofiak
Parafia Wawrów obchodzi swoje ćwierćwiecze, co w kontekście ponad 700-letniej historii wawrowskiego kościoła stanowi zaledwie ułamek tego czasu. Oto już 700 lat minęło od chwili, gdy rycerz Otton i jego giermkowie otrzymali prawo patronackie nad naszym kościołem.
Drogi Księże Biskupie, za wszystko, co dokonało się w naszej parafii przez te 25 lat, ale także za to, co wydarzyło się na naszej wawrowsko-czechowskiej ziemi przez ponad 700 lat, za możliwość życia i pracy tutaj, za wszystkie dobrodziejstwa oraz za kapłanów, którzy pracują dla nas, pragniemy podziękować Panu Bogu. Chcemy otworzyć nasze serca i umysły na Twoje słowo, aby umocniło w nas wiarę, nadzieję i miłość. Prosimy o Twoje pasterskie błogosławieństwo dla nas wszystkich oraz słowa pociechy, wsparcia i umocnienia naszej wiary.”