I. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Pokutna do Górzycy.
Zapraszamy do udziału w I. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Pokutnej do Górzycy. Pielgrzymka wyruszy z Ośna Lubuskiego w sobotę 29 września br. Pielgrzymi będą mieli do przejścia trasę ok. 25 km drogami asfaltowymi i leśnymi.
Górzyca była w Średniowieczu stolicą dawnego biskupstwa lubuskiego i sanktuarium maryjnym. Dziś jest tam czczony Obraz Matki Łaski Bożej. Od kilku lat zmierzają do Górzycy pielgrzymki pokutne z parafii w Ośnie Lubuskim, nawiązujące także do objawień Matki Bożej w Fatimie. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę do pielgrzymowania zaproszona jest cała wspólnota diecezjalna. Będzie to znak wędrówki ku wolności wewnętrznej przez modlitwę i pokutę.
PROGRAM:
- godz. 9.00 – nabożeństwo wprowadzające w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim
- godz. 10.00 – wyjście
- godz. 17.00 – przyjście do Górzycy i Msza św.
- Agapa
UWAGI:
- Należy zabrać ze sobą różaniec.
- Podczas drogi będzie okazja do spowiedzi.
- Wyżywienie we własnym zakresie.
- Strój właściwy do pielgrzymowania.
- Możliwość powrotu autokarem do Ośna (ok. godz. 1830) – pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia (koszt 10 zł).
ZGŁOSZENIA:
- na adres e-mailowy parafii: parafia@swjakubapostol.pl lub przez formularz na stronie http://swjakubapostol.pl/
TŁO HISTORYCZNE:
Do miejscowości Panięcin („miejsce Pani”, tj. Matki Bożej, dziś Pamięcin) pielgrzymowali pątnicy już na przełomie XII/XIII wieku. Kult dotyczył prawdopodobnie najpierw relikwii jakiegoś świętego, a potem obrazu Matki Bożej. Gdy postanowiono wznieść nową siedzibę biskupów lubuskich w pobliskiej Górzycy, przeniesiono tam wizerunek maryjny, możliwe że już w 1276 r. Kult maryjny rozwijać się musiał bardzo dobrze, skoro sama Górzyca w swoim herbie oprócz odniesienia do herbu Lubusza, pierwszej stolicy biskupstwa lubuskiego (dwa skrzyżowane pastorały), ma gwiazdę sześcioramienną, symbol Matki Bożej. Liczni pielgrzymi, wędrujący ze Śląska, Brandenburgii, Pomorza i Wielkopolski, doświadczali licznych łask. Konflikt ze zwolennikami reformacji zakończył się tragicznie dla samego sanktuarium i ostatecznie dla diecezji lubuskiej. Z inspiracji Jana z Kostrzyna, który już wcześniej zrabował obraz Matki Bożej z Ośna, wójt ziemi torzymskiej wraz z knechtami torzymskimi oraz pijanymi wieśniakami z Ośna i okolicy w nocy z 14 na 15 czerwca 1551 roku napadli na Sanktuarium, niszcząc figurę Matki Bożej oraz kradnąc otaczany kultem obraz i liczne wota. Pierwszą pielgrzymkę po tym wydarzeniu odbyła męska młodzież niemiecka z Kostrzyna 24 listopada 1936 roku w ramach akcji Kościoła katolickiego w Niemczech szukającego sposobu przeciwstawienia się niszczeniu Kościoła przez rozwijający się totalitaryzm hitlerowski. Odbudowa kościoła parafialnego w Górzycy w 1982 r, nawiązującego do średniowiecznego sanktuarium, stała się podstawą do odbudowania kultu maryjnego wokół umieszczonego tam XVII-wiecznego Obrazu Matki Łaski Bożej. Zapoczątkowane piesze pielgrzymki z Ośna do Górzycy nawiązują do tych wydarzeń i od lat gromadzą licznych pątników.