Krystianowy codziennik „Kontrast” 13.03.2017
PIERWSZE CZYTANIE Dn. 9, 4b-10
Czytanie z Księgi proroka Daniela.
O Panie mój, Boże wielki i straszliwy, który dochowujesz wiernie przymierza tym, co Ciebie kochają i przestrzegają Twoich przykazań!
Zgrzeszyliśmy, zbłądziliśmy, popełniliśmy nieprawość i zbuntowaliśmy się, odstąpiliśmy od Twoich przykazań. Nie byliśmy posłuszni Twoim sługom, prorokom, którzy przemawiali w Twoim imieniu do naszych królów, do naszych przywódców, do naszych przodków i do całego narodu kraju.
Tobie, Panie, należy się sprawiedliwość, nam zaś wstyd na twarzach, jak to jest dziś: mieszkańcom Judy
i Jerozolimy oraz całemu Izraelowi, bliskim i dalekim we wszystkich krajach, do których ich wypędziłeś
z powodu niewierności, jaką Ci okazali.
Panie! Wstyd na twarzach niech okrywa nas, naszych królów, naszych przywódców i naszych przodków, bo zgrzeszyliśmy przeciw Tobie. Pan zaś, nasz Bóg, jest miłosierny i okazuje łaskawość, mimo że zbuntowaliśmy się przeciw Niemu i nie słuchaliśmy głosu Pana, naszego Boga, by postępować według Jego wskazań, które nam dał przez swoje sługi, proroków.
Oto słowo Boże.
PSALM RESPONSORYJNY Ps. 79, 8. 9. 11. 13
Refren: Nie czyń nam, Panie, według naszych grzechów.
Nie pamiętaj nam win przodków naszych, niech szybko nas spotka Twoje miłosierdzie,*
bo bardzo jesteśmy słabi.
Wspomóż nas, Boże nasz, Zbawco, dla chwały Twojego imienia nas wyzwól *
i odpuść nam grzechy przez wzgląd na swoje imię.
R.:
Niech jęk pojmanych dojdzie do Ciebie *
i mocą Twojego ramienia ocal na śmierć skazanych.
My zaś, lud Twój i owce Twojej trzody będziemy wielbić Ciebie na wieki *
i przez pokolenia głosić Twoją chwałę.
R.:
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Am. 5, 14
Chwała Tobie, Słowo Boże
Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami.
Chwała Tobie, Słowo Boże
EWANGELIA Łk. 6, 36-38
+ Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.
Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.
Oto słowo Pańskie.
Kontrast
Pierwsze czytanie przykuwa uwagę pierwszym zdaniem -„ O Panie mój, Boże wielki i straszliwy, który dochowujesz wiernie przymierza tym, co Ciebie kochają i przestrzegają Twoich przykazań!” Warto zwrócić uwagę na to, że Bóg jest wierny, a jednocześnie dobry i miłosierny. Skąd więc ten strach przed takim Bogiem. Ten strach powoduje grzech. Każdy grzech … on nakazuje się bać Boga. Grzech wprowadza człowieka zawsze trudne sytuacje i podpowiada, że to Bóg jest sprawcą kary, co jest nieprawdą i widać to w całym tym tekście. Konsekwencją grzechu są kłopoty człowieka. To tak jak z dzieckiem, które wchodzi tam gdzie nie powinno lub w relacje niezdrowe pomimo ostrzeżeń rodziców. Kiedy zdarza się nieszczęście to nie rodzice są jego przyczyną lecz dziecko, które w dodatku ukrywa często to przed rodzicami, bojąc się jeszcze kary. Kara czasami się zdarza, lecz nie dla nieszczęścia. Mądrzy rodzice raczej wykorzystają tą krzywdę dziecka, która się stała nie dokładając kolejnych kar, a współczując dziecku i tłumacząc skąd się wzięły konsekwencje. Podobnie czyni Bóg. W psalmie widać podobną myśl –„ Nie czyń nam, Panie, według naszych grzechów.” Tam pojawia się zaufanie i prośba, jak u ufnego dziecka, które skruszone wraca do rodzica.
Otrzymuje więc pouczenie, przez aklamację (niejako na wejściu):
„Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami.”
A Ewangelia wyjaśnia szerszy kontekst, daje naukę skrzywdzonemu dziecku. Po pierwsze, aby nie chowało urazy, jeśli zrozumie i posłucha wychodzi z kręgu zła i wchodzi w krąg miłości i miłosierdzia, czyli domeny funkcjonowania Boga. Po drugie to, co dajemy z siebie światu, jest nagradzane przez Ojca w niebie, jeśli nadal pozostajemy w Jego obszarze szerzenia dobra. Ojciec wiedząc to zawsze odda więcej. I można tu przytoczyć wiele innych cytatów odnoszących się w Piśmie do tej kwestii. Na przykład: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!”
Dobrymi są dzieci dobrego Boga, Który Jest w Niebie, bo stworzył nas na swój obraz i podobieństwo i wyposażył nas w moc rozstrzygania podobną do swojej.
Amen.