KAPSUŁA CZASU W KULI NA WIEŻY KOŚCIOŁA W CZECHOWIE
Czechów od 78 lat należy do Polski. Po zakończeniu II wojny światowej w Czechowie osiedliła się ludność z Lubelszczyzny, Kielecczyzny, z woj. białostockiego, poznańskiego, z tzw. Polski Centralnej, z utraconych ziem na Ukrainie i Białorusi oraz z Łemkowszczyzny.
Administracyjnie Czechów należy do gminy Santok w powiecie gorzowskim województwie lubuskim. Zgodnie ze spisem ludności z roku 2022, w Czechowie zamieszkuje 653 mieszkańców.
Czechów, to miejscowość pełniąca funkcję „sypialni Gorzowa Wlkp.”. We wsi nie ma szkoły ani przedszkola. Dzieci uczą się w gorzowskich szkołach, a nieliczni uczęszczają do szkół w gminie Santok.
O oazie naszego życia, naszej Małej Ojczyźnie – Czechowie pięknie pisze Pan Wojciech Szwagierek, mieszkaniec Czechowa
Czechów – to rzeka, górki i dolinki,
Miejsca - co cieszą oczy całej rodzinki,
Tu rybę złapiesz i łódź zwodujesz,
Czas błogo płynie, niczym się nie przejmujesz.
Sołectwo wciśnięte, w moreny, doliny i góry,
To piękne widoki i tarasy, dla miłośników natury.
Jest las z jarami, które odkryć wypada,
Tam dzik, sarna, borsuk, czasami na nas wpada.
Fani biegania i roweru górskiego- tras bez liku mają,
Nad rzeką, przez jar i dolinę, po polach i górach – widoki podziwiają.
A w samej wiosce – kościół z wieży kurantami dzwoni,
Ludzie spokojni, zapraszają – czas nigdzie nie goni.
Po II wojnie światowej w Czechowie posługę duszpasterską pełnili oo. Kapucyni. W drugiej połowie lat 90-tych XX wieku Kościół w Czechowie przynależał do Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp., którą prowadzili księża z diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Proboszczem był ks kan. Zbigniew Stanek.
W 1999 r roku powołano Parafię pw. św. Józefa Rzemieślnika w Wawrowie, do której przynależy Kościół w Czechowie.
Pierwszym proboszczem został Ks. Andrzej Lubański, (1999-2004), a następnie kolejno funkcję tę pełnili: Ks. Waldemar Sołtysiak (2004-2006), Ks. Władysław Tasior (2006-2012), Ks. Jan Szura (2012-2013). Od 2013 proboszczem parafii jest Ks. kanonik Andrzej Kołodziejczyk. Posługę nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii pełnią Wojciech Frączkiewicz-Sągajłło oraz Ryszard Krawiecki, który jest również zakrystianinem.
Radę parafialną tworzą mieszkańcy Czechowa i Wawrowa. Do Rady Parafialnej z Czechowa zostali wybrani: Irena Furmańska, Małgorzata Plust, Sylwia Kubiesa, Małgorzata Dwuraźna, Jakub Frączkiewicz oraz wspomniani szafarze.
Po wojnie i zakończonej okupacji świątyni przez wojska sowieckie, mieszkańcy wysprzątali kościół troszcząc się o jego stan. Dlatego 3 maja 1946 roku w świątyni celebrowano pierwszy odpust wspominając jej patronkę Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. W następnych latach na suficie oraz ścianach pojawiły się malowidła pędzla Jana Korcza. Ze składek mieszkańców, niewielkiej rolniczej miejscowości, wymieniono witraże w oknach oraz ją erygowano.
W kwietniu 2007 roku parafianie z Czechowa z ks. Władysławem Tasiorem podjęli się dużego remontu kościoła. Wykonano nowy dach, pomalowano wnętrze kościoła, odnowiono chór, wyremontowano i uruchomiono zegar, który teraz odmierza czas wieku XXI.
Ogromny wkład pracy rąk i wpłat pieniężnych wnieśli mieszkańcy Czechowa, którzy pracowitością i determinacją pokazali, jak bardzo ważna jest dla nich świątynia. W 2012 roku ks. Stanisław Szura dokończył wymiany ołtarzy zainicjowanej przez poprzednika.
W roku 2016 z inicjatywy obecnego proboszcza parafianie zebrali fundusze na wymianę ławek wraz z ich podestami. Prace stolarskie prowadziła firma Marpio, natomiast firma Dariusza Świątka i Piotra Wiśniowskiego wyremontowała prezbiterium oraz odrestaurowała ceglaną podłogę w kościele. Sponsorem remontu podłogi był p. Maciej Plust oraz wspomniani przedsiębiorcy.
W dniu 8 września 2022 r. Wawrów i Czechów nawiedził kataklizm – ulewny deszcz zalał wiele domów, zniszczył także mur kościelny w Czechowie, który następnie został odbudowany w ciągu 2 miesięcy.
Obecny remont rozpoczął się w 2023 roku dzięki pozyskanej dotacji ze środków unijnych przez Kurię Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej w ramach projektu „Dziedzictwo sakralne Dolnej Warty”.
Zgodnie z projektem rozebrano mury hełmu wieży kościelnej i zamontowano nową konstrukcję pokrytą blachą tytan-cynk. Odrestaurowano pinkle, zamontowano instalację odgromową i naprawiono gzymsy nad wejściami do świątyni.
Koszt prac został oszacowany na 310 994 zł z czego 85% pochodzi z dotacji, a pozostałą kwotę, po 23 324 zł, wpłaciła Gmina Santok i parafianie z Czechowa i Wawrowa.
Prace wykonała firma Usługi Blacharsko-Dekarskie Leszek Duda, nadzór konserwatorski prowadził p. Marcin Pechacz, a inspektorem nadzoru był p. Andrzej Surmacz.
W najbliższym czasie z Rządowego Funduszu Nowy Ład zostanie dokończony remont wieży oraz dach nad prezbiterium. Planujemy także zainstalować system monitoringu przeciwpożarowego.
My mieszkańcy Czechowa z Parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika dziękujemy tym, którzy wybudowali świątynię, by chwała Boża była w niej głoszona. Dziedzictwo wiary przejęliśmy i chcemy je przekazać następnym pokoleniom ku większej chwale Bożej.
Ks. Andrzej Kołodziejczyk
z parafianami z Czechowa i Wawrowa