Sprawozdanie z pierwszego spotkania konsultacyjnego – Synod 21-23.11.2021 r
Sprawozdanie z pierwszego spotkania konsultacyjnego – Synod 21-23.11.2021 r
Parafia pw. św Józefa Rzemieśnika w Wawrowie
Uczestnicy spotkania, przyjęli stanowisko, iż jako odpowiedzialni za owoce spotkania konsultacyjnego na poziomie parafii, dołożą wszelkich starań, aby wsłuchując się w siebie nawzajem, wypracować stanowisko w tematach synodalnych.
Ks. Andrzej Kołodziejczyk podkreślił, że każda wypowiedź jest ważna, rozeznana na wspólnej modlitwie, będzie inspiracją, umocnieniem i budulcem wspólnoty w wierze.
Z 9 obszarów synodalnych, poprzez wskazania uczestników spotkania konsultacyjnego, wybrane zostały 2 obszary do przepracowania:
* obszar: celebrowanie
* obszar: współodpowiedzialni w naszej wspólnej misji
Obszar: celebrowanie
Uczestnicy spotkania podkreślali, że celebrowanie to modlitwa, która jest iskrą samoangażowania się wiernych we wspólnocie, poczynając od modlitwy osobistej w zaciszu domowym, poprzez modlitwę eucharystyczną, grup różańcowych itd. Przedstawione zostało świadectwo związane z tworzeniem nowych grup różańcowych, bo był to czas więzi duchowej z nowymi siostrami i braćmi w wierze. Uczestnicy spotkania podkreślali, że nie będzie przemiany w parafii, jeśli nie będzie modlitwy.
Zwracano uwagę na ogrom pracy i duchowości w kazaniach księży, które docierają do wiernych i tych, którzy nie znają Kościoła dnia codziennego. Dyskusje jakie odbywają się po wyjściu z Kościoła, świadczą nie tylko o głodzie Słowa Bożego, ale w wielu przypadkach pomagają w uszeregowaniu wartości. Zebrani stwierdzili, że w dużej mierze pomagają one wzrastać w wierze. Zebrani analizując zagrożenia, wskazywali na potrzeby działań, które prowadzone systematycznie, muszą przynieść pozytywne owoce oczekiwane przez mówiących.
Do działań takich zaliczono:
* podniesienie wiedzy teologicznej, organizowanie eventów eucharystycznych, koncerty eucharystyczne połączone ze świadectwem ludzi w wierze, „wypychanie młodzieży, tam gdzie jest dużo młodzieży” np. spotkania młodych ludzi. Takie i inne działania mogą pomóc w zdjęciu z twarzy ” maski sytuacyjnej” wielu ludzi, dla których Kościół nie jest Kościołem codziennym.
* inwestowanie w liderów, wyjazdy formacyjne, celebrowanie człowieka poprzez wszelkiego rodzaju działania charytatywne.
Obszar: Co ochrzczonym przeszkadza w byciu świadkiem wiary w współczesnym świecie.
Zebrani podkreślili, że:
* młodzi odchodzą od Kościoła, swoim buntem pokazując, że Kościół nie zna ich świata i jest niepraktyczny. Wskazują na hipokryzję duchowieństwa, które zasłania się „swoim” autorytetem;
Kościół a młodzi, jest to wyzwanie dzisiejszych czasów!
* kryzys rodziny, potęgujący jeszcze duchowe zagubienie młodych.
* brak liderów mogących ” zagospodarować” młodych;
* hierarchowie pouczają, a nie słuchają i nie widzą odchodzących ludzi od Kościoła.
* brak różnych inicjatyw podejmowanych wspólnie z hierarchią kościelną, brak pomysłu na młodzież;
* niejednorodność nauki Kościoła, sprzeczne sygnały – komunia do ust i komunia do rąk
* zgorszenie w Kościele;
* potężna dowolność w Kościele;
* wspólnota nie wspiera swoich członków zaangażowanych w służbę na rzecz społeczeństwa, nie wiążąc tych działań z logiką misyjną.
Zebrani wskazali, że odpowiedzialność za rzeczywistość musi być przyjęta przez hierarchię kościelną, ale też przez osoby świeckie, żyjąc tak, żeby chciano ich słuchać i pytać.
Ks. Andrzej Kołodziejczyk przypomniał, że Bóg dał charyzmaty wszystkim, aby służyć tworząc wspólnotę.